20 چهره مهم و تاثيرگذار دنياي وب

1395/09/04

شايد اينترنت تاريخچه‌اي طولاني نداشته باشد، اما در همين زمان محدود نيز فراز و نشيب‌هاي فراواني داشته است. در اين جا با هم نگاهي به فهرست 20 چهره‌ ممتاز مي‌اندازيم كه تاثير زيادي در پيشرفت و توسعه پديده‌اي داشتند كه امروزه كسب‌ و كار و حتي زندگي شخصي ما بدان وابسته است؛ اينترنت! بدون حضور اين اشخاص مطمئنا برخي از زواياي اين پديده تاريك باقي مي‌ماند.

1. Steve Ballmer؛ مدير ارشد اجرايي شركت مايكروسافت

بيش از 90 درصد از بازار كامپيوترهاي شخصي در اختيار مايكروسافت است، پس بديهي است كه بالمر را يكي از شخصيت‌هاي تاثيرگذار دنياي وب بدانيم. وي بي‌صبرانه منتظر عرضه ويندوز 7 است تا به بررسي واكنش‌ها بپردازد. ويندوز 7 سيستم عامل جديدي است كه مي‌تواند در قامت يك ناجي مايكروسافت را از يك دوران ركود فني و مالي نجات دهد. از سوي ديگر بالمر و مايكروسافت جنگ تمام‌ عياري با گوگل آغاز كرده‌اند تا از توجه فراوان كاربران جهاني به موتور جستجوگر و نرم‌افزارهاي اين شركت بكاهند. در مقابل گوگل نيز قصد دارد سال آينده سيستم عامل جديدي براي نت‌بوك‌ها وارد بازار كند.

 

 

2. Jeff Bezos؛ مدير عامل و مدير ارشد اجرايي Amazon.com

وقتي نام آمازون مي‌آيد، همه به فروش اينترنتي فكر مي‌كنند اما فعاليت آمازون محدود به اين حوزه نيست. جسارت آنها در ورود به دنياي Cloud Computing و انتقال ظرفيت سرورها توسط سرويس S3، يورش به بازار eBook reader با محصولاتي چون Kindle، Kindle2، DX، همه و همه نشان مي‌دهد آمازون به دنبال فتح افق‌هاي تازه است. افزايش استقبال عمومي به استفاده از رسانه‌هاي ديجيتال مي‌تواند آنها را به يكي از مهم‌ترين شركت‌ها در زمينه ديجيتال تبديل كند.

 

 

3. Sergey Brin، Larry Page و Eric Schmidt؛ مديران ارشد شركت گوگل

اين سه اسم را در كنار يكديگر آورديم چون اين تيم موفق به واقع دنياي اينترنت را زير و رو كرده است. تاثير آنها در دنياي وب و حتي خارج از آن، گوگل را به يك پديده تبديل كرده است و حالا يك ماجراجويي جديد ذر راه است: ارايه سيستم عامل جديد به بازار!

 

 

4. Bram Cohen؛ موسس BitTorrent Protocol

بيت‌تورنت يكي از بهترين پروتكل‌هاي اشتراك‌گذاري فايل‌ پس از Napster است كه به كاربران سراسر جهان اجازه مي‌دهد براي دانلود آسان و سريع فايل‌هاي حجيم و سنگين، آن فايل را در چند مرحله از چند منبع مختلف دريافت كنند. به تازگي بيت‌تورنت اعلام كرده مجموعه‌اي جامع و مجاز از فيلم‌هاي سينمايي، برنامه‌هاي تلويزيوني، گيم و ترانه‌هاي مختلف آماده كرده است كه براي فروش يا اجاره در وب ارايه خواهند شد.

 

 

5. Chad Hurley و Steve Chen؛ موسسان YouTube

اين دو ميلياردر مشهور، پايه‌گذار يكي از بزرگ‌ترين انقلاب‌هاي دنياي وب در چند سال اخير بوده‌اند: يوتيوب!

پس از آنكه گوگل اقدام به خريداري يوتيوب كرد، فعاليت‌هاي اين سايت گسترده‌تر شده و حالا فيلم‌هاي سينمايي و برنامه‌هاي تلويزيوني مختلف نيز در اين سايت در دسترس كاربران جهاني آن قرار گرفته‌اند.

 

 

6. Steve Jobs؛ مدير عامل و مدير ارشد اجرايي شركت اپل

جابز در ابتدا با معرفي iPod و فروشگاه اينترنتي موسيقي iTunes انقلابي در صنعت موسيقي بر پا كرد و ساختارهاي كهنه را كاملا دگرگون ساخت. سپس نوبت صنعت تلفن همراه بود كه با معرفي iPhone و فروشگاه اينترنتي سرويس‌هاي نرم‌افزاري اپل به نام App Store به صحنه قدرت‌نمايي جابز تبديل شود. اين محصولات و خدمات محبوبيت فراواني براي جابز و اپل به ارمغان آوردند و تنها ذكر ركورد يك ميليارد بار دانلود از App Store گوياي همه چيز است.

 

 

7. Sir Tim Berners-Lee؛ مدير ارشد كنرسيوم W3 (World Wide Web)

او دانشمندي است كه اولين مرورگر وب و پروتكلي را طراحي كرد كه همه ما به خوبي با آن آشنا هستيم: HTTP!

 

 

8. Bruce Livingstone؛ موسس iStockPhoto

رشد و پيشرفت iStockPhoto به شدت باعث گسترش استفاده از دوربين‌هاي عكس‌برداري ديجيتال شده است و عكاسان مي‌توانند از طريق آن درآمد خوبي از فروش عكس‌هاي خود داشته باشند.

 

 

9. Jack Ma؛ موسس، مدير عامل و مدير ارشد اجرايي Alibaba.com

فعاليت‌هاي اقتصادي و مبادلات داخلي و خارجي اقتصادي، عمده فعاليت اين سايت به شمار مي‌آيد.

بزرگترين دستاورد Jack Ma به عنوان مدير ارشد اجرايي، ورود موفق به بازار بورس بود كه ارزش شركت را به 1.5 ميليارد دلار رساند.

 

 

10. Matt Mullenweg؛ موسس WordPress.org

يكي از جذاب‌ترين و كاربردي‌ترين سايت‌ها براي بلاگرها طرح مولن‌وگ است. وقتي به صدها هزار بلاگي كه به سادگي در اين سايت قرار مي‌گيرند مي‌نگريم، به تاثير وسيع اين نوآوري جديد (بلاگ‌نويسي) در دنياي وب پي مي‌بريم.

 

 

11. Pierre Omidyar؛ موسس و مدير عامل eBay.com

يك ايراني در راس يك سايت بزرگ فروش اينترنتي. جايي كه شما مي‌توانيد هرچيزي را به صورت آنلاين بفروشيد يا بخريد. به كمك eBay نبض بازار مبادلات اقتصادي جهان از بازارها و مراكز تجارت جهاني به فضاي مجازي و منازل كاربران منتقل شده است!

 

 

12. Kevin Rose؛ موسس Digg.com

اين سايت كه در ماه بيش از 10 ميليون بازديد كننده دارد، در واقع صحنه جريانات خبري است كه توسط كاربران جهاني آن نوشته مي‌شوند. امروزه هر كسي كه با اينترنت سروكار دارد حتما سري به اين سايت زده است.

 

 

13. Blake Ross؛ موسس Mozilla Firefox

Ross به همراه دوست قديمي خود Hyatt، فايرفاكس، بزرگ‌ترين رقيب اينترنت اكسپلورر مايكروسافت را ساختند و حالا محبوبيت مرورگر جديد آنها به جايي رسيده كه دانلود يك ميلياردي نسخه جديد آن، هيچ‌كس را متعجب نمي‌كند! اين مرورگر كاربردي و موفق توانسته 22 درصد بازار مرورگرها را در اختيار بگيرد.

 

 

14. Biz Stone؛ موسس Twitter.com

علاوه بر توييتر او موسس Xanga، Blogger، Odeo و Obvious نيز به شمار مي‌آيد. اما توييتر با ميليون‌ها كاربر ثابت از سراسر جهان به موفق‌ترين سايت بلاگ‌نويسي محدود در دنياي وب تبديل شده است. البته فقط مي‌شد 140 كلمه در مورد وي نوشت! (اشاره به محدوديت هر بلاگ در سايت توييتر)

 

 

15. Peter Thiel؛ يكي از موسسين PayPal

او يكي از اعضاي مافياي PayPal در Silicon Valley به شمار مي‌آيد. سرمايه‌گذاري‌هاي موفق وي سايت‌هايي چون Facebook، Slide و Yammer را به دنياي وب معرفي كرد.

 

 

16. Dave Winer؛ بلاگر و طراح RSS 2.0

به خاطر تلاش‌هاي Winer است كه همه ما مي‌توانيم روزانه وب‌سايت‌هاي خبري دلخواه خود را در RSS Reader ها مرور كنيم. علاوه بر اين، او در طراحي podcast و پروتكل SOAP نيز حضور داشته است.

 

 

17. Jimmy Wales؛ از موسسان Wikipedia، مدير عامل شركت Wikia و موسسه Wikimedia

او مردي است كه در پشت صحنه سايت معروف ويكي‌پديا ـ يكي از محبوب‌ترين دايره‌المعارف‌هاي وبي در دنيا ـ فعاليت مي‌كند. ويكي‌پديا به گواه سايت معتبر Alexa هفتمين سايت پربازديد در سراسر دنياي وب به شمار مي‌آيد.

 

 

18. Jerry Yang؛ موسس و مدير ارشد اجرايي سابق شركت ياهو

به گزارش Alexa تا همين اواخر، ياهو نخستين سايت در ليست پربازديدترين سايت‌هاي وب جهان بود؛ جايي كه همه كاربران سراسر جهان هرروز براي فعاليت‌هاي مختلف مثل ايميل، مرور اخبار، جستجوي اينترنتي و طالع‌بيني و صدها مورد ديگر به آن مراجعه مي‌كنند‌. هرچند اخيرا يانگ به صورت محترمانه از مقام خود به عنوان مدير ارشد اجرايي شركت عزل شد اما او همچنان به خاطر طراحي محبوب‌ترين و موفق‌ترين وب‌ پورتال دنياي وب شايسته ستايش است.

 

 

19. Niklas Zennstrom و Janus Friis؛ موسس Skype و KaZaA

اولين نوآوري آنها به نام KaZaA برنامه‌اي براي اشتراك فايل بود كه به دليل استفاده از جاسوس‌افزارها مورد انتقاد فراواني قرار گرفت و دومين ابداع آنها به نام Skype به قيمت 2.6 ميليارد دلار به شركت ياهو فروخته شد و حالا آنها با سايتي جديد به نام Joost وارد دنياي وب شده‌اند كه از فناوري مشابه BitTorrent بهره مي‌برد و يك شبكه مناسب براي مبادله فايل‌هاي مختلف است. هميشه بايد منتظر ارايه طرحي جديد از اين زوج خلاق بود!

 

 

20. Mark Elliot Zuckerberg؛ موسس، مدير ارشد اجرايي و مدير عامل Facebook.com

موسس شبكه اجتماعي موفق فيس‌بوك كه به گزارش Alexa در حال حاضر در رده چهارم ليست پربازديدترين سايت‌هاي جهان قرار دارد؛ چيزي كه يك پيروزي بزرگ به شمار مي‌آيد. در مقابل رقيب سرسخت آنها يعني MySpace به رده يازدهم ليست سقوط كرده است.

 

 

 

(بازگشت)